Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai kartu su Žuvininkystės tarnybos specialistais pirmą kartą Lietuvoje panaudojo cheminį žymeklį kalceiną (fluorescencinį dažą) ir osmosinės indukcijos metodą, skirtą žuvims žymėti. Tokiu būdu jau sužymėta 12 000 lašišų ir šlakių.

Metodo esmė – išnaudojant žuvų fiziologinės osmoreguliacijos mechanizmą, žuvys yra trumpam paeiliui patalpinamos į didelio druskingumo vandenį ir po to iškart į kalceino gėlavandenį tirpalą.

Dėl didelių vandens druskingumo skirtumų, kalceino tirpalas daug efektyviau ir greičiau įsigeria į kaulines struktūras (kaulus, pelekų spindulius, žvynus), nes sūriame vandenyje žuvys iš pradžių difuziškai praranda kūno skysčius, o sugrąžinus į gėlą vandenį, kalceinas efektyviai skverbiasi atgal į audinius. Apšvietus žymėtą žuvį ultravioletine šviesa, ant pelekų spindulių, žiaunadangčių, žvynų yra aiškiai matomos žaliai fluorescencinės žymės.

Lašišų jaunikliai prieš dažymą (kairėje) ir po dažymo (dešinėje)
Lašišų jaunikliai prieš dažymą (kairėje) ir po dažymo (dešinėje)
© DELFI montažas (Žuvininkystės tarnyba)

Metodas leidžia greitai ir efektyviai sužymėti didelius kiekius jaunų žuvyčių ir tuo pačiu yra saugus ir nekenksmingas žuvims, tai buvo patikrinta kitose šalyse atliktais tyrimais su skirtingomis žuvų rūšimis. Šis žymėjimo būdas Lietuvoje buvo taikomas pirmą kartą ir puikiai pavyko – iš visų sužymėtų žuvų jauniklių per 12 valandų po procedūros krito tik 0,03 %.

Kitą dieną sužymėtos žuvytės buvo sėkmingai pervežtos ir išleistos į šešias įveisimo plane atrinktas upes. Čia jos bus stebimos ištisus metus, analizuojant erdvinio pasiskirstymo ir tankio pokyčius. Toks žymėjimas reikalingas ištyrinėti lašišų ir šlakių jauniklių mirtingumo priežastis, nustatyti, ar efektyvūs karališkų žuvų įžuvinimo darbai.

Kablys.lt

Ruošiamasi vidaus vandenis praturtinti vėgėlių jaunikliais

2020-01-22 13:55 Pasidalijimų 168 Komentarų 3

Ėmėsi veiksmų, kurie padės pagausinti šlakių išteklius

2019-09-30 12:41 Pasidalijimų 53 Komentarų 3

Dar viena upė pasipildė upėtakių jaunikliais

2019-06-20 20:30 Pasidalijimų 58 Komentarų 1

Upės pasipildė margaisiais upėtakiais

2019-06-20 08:45 Pasidalijimų 219

Unguriais įžuvino Panevėžio apskrities ežerus

2019-05-28 16:26 Pasidalijimų 34 Komentarų 1