Įvairiose šalyse dirbančios lašišų fermos šiomis žuvimis aprūpina visą pasaulį, tačiau dažnai daro neigiamą poveikį aplinkai, kurioje veikia. Meškeriotojai nerimauja, kad jūrose smarkiai mažėja vienos rūšies žuvų, kurios gaudomos laukinėje gamtoje ir vežamos į fermas, kad kovotų su lašišas puolančiais parazitais.

Niekas nenori nusipirkti jūros utėlėmis aplipusios lašišos, tačiau šie parazitai lašišų fermose praktiškai neišvengiami. Ilgą laiką lašišų augintojai su parazitais kovojo įvairiomis cheminėmis priemonėmis, tačiau jos ir brangios, ir teršia aplinkinius vandenis.

Tuomet buvo atrastas kitas būdas – lašišų augintojai pradėjo mokėti žvejams verslininkams, kad šie gaudytų lietuviškai lūpažuvėmis vadinamas žuvis ir jas gyvas gabentų į fermas. Lūpažuvės sėkmingai maitinasi tokiais parazitais kaip jūrų utėlės ir taip apvalo fermose auginamas lašišas.

Tačiau dabar ima aiškėti, kad toks kovos su lašišas puolančiais parazitais būdas gali būti pražūtingas. Dėl ženkliai sumažėjusių lūpažuvių išteklių jau skundžiasi ne tik šias žuvis gaudyti mėgstantys meškeriotojai. Pavojaus varpais jau skambina ir mokslininkai, kurie teigia, jog lūpažuvių nykimas gali būti pražūtingas visai ekosistemai.

Tyrimus šiemet atlikę Norvegijos mokslininkai nustatė, kad tose jūsų zonose, kuriose lūpažuvės gaudomos lašišų fermoms, šių žuvų yra vidutiniškai 65 proc. mažiau nei ten, kur verslininkai nesilanko. Yra net tokių vietų, kur lūpažuvių sumažėjimas siekia net 92 procentus.

Lūpažuvės yra labai svarbi jūrų ekosistemos dalis, nes gamtoje atlieka pagrindinį vaidmenį kontroliuojant jūrų ežių kiekį. Jei jūros ežių prisiveisia per daug, jie sunaikina dumblių kolonijas, kurios yra svarbios įvairių žuvų nerštui ir jauniklių augimui.

Lūpažuvės taip pat yra populiarus mėgėjiškos žūklės objektas. KABLYS.lt jau rašė apie tai, kaip šias žuvis Velso pakrantėje gaudo portalo bičiulis Virgis Rukšnaitis.

Kablys.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vandens telkinius papildė lydekomis, karpiais, amūrais ir lynais

2018-10-20 19:00 Pasidalijimų 120 Komentarų 1

Į Kupiškio tvenkinį perkėlė siauražnyplius vėžius

2018-10-20 10:50 Pasidalijimų 123 Komentarų 1

Į Šventąją išplaukė tūkstančiai eršketų

2018-10-19 18:38 Pasidalijimų 123 Komentarų 3

Į tvenkinį prileido vertingų žuvų

2018-09-26 10:35 Pasidalijimų 40 Komentarų 5

Viena didžiausių šalies upių pasipildė upėtakiais

2018-08-22 13:51 Pasidalijimų 51 Komentarų 1