Apie 1949 m. žūklės įrankių gamintojai stengėsi sukurti kuo geresnę žvejybinę ritę. Ja turėjo būti itin paprasta naudotis, valo susipainiojimo tikimybė turėjo būti sumažinta iki minimumo, o užmesti masalą su tokio tipo rite – itin lengva. Taip gimė uždaro tipo „mėsmalė“. Vyresniosios kartos meškeriotojai tokio tipo rites tikriausiai dar prisimena iš sovietmečio. Deja, SSSR gaminiai buvo tik bandymas kopijuoti vakarų pasaulyje esančias rites, todėl jų kokybė būdavo išties apgailėtina.

Veikimo principas

Jeigu įprastoje neinercinėje ritėje valą ant būgnelio kloja velenėlis, esantis ant ritės lankelio peties, tai uždaro tipo „sesėje“ tai atlieka kaištukas ir gaubtas, esantys ritės būgnelio priekyje. Valas tarsi įspraudžiamas tarp ritės gaubto guminės tarpinės ir metalinio būgnelio krašto, o jį ant būgnelio kloja metalinis kaištukas.

Uždaro tipo neinercinių ričių tipai

Jos būna laikomos kaip multiplikatorinės ritės, t.y., viršuje, arba kaip beinercinės ritės – apačioje. Pagal tai, kaip jos laikomos, valo „paleidimo“ mygtukai gali būti ritės korpuso gale, ant būgnelio arba net ant ritės kojelės.

Privalumai ir trūkumai

Tokio tipo rite tikrai patogu meškerioti vėjuotu oru. Uždaro tipo beinercinėje ritelėje valas neturi galimybės niekur užsipinti ar užsinarplioti. Ir užmesti su tokia rite galima vos ne viena ranka, paspaudus mygtuką, esantį ant ritės būgnelio arba ritės korpuso gale.

Tačiau uždaro tipo neinercinė ritė turi ir nemažai trūkumų. Visų pirma, dėl didelės valo trinties valas nuo tokio tipo ritės būgnelio slenka ne taip jau lengvai. Antra – didesnio valo kiekio, vėlgi dėl tos pačios trinties, uždaro tipo beinercinėje ritėje užvynioti nelabai įmanoma, nes atsiradus apkrovai, pvz., traukiant stambią žuvį, valo vijos, esančios ant būgnelio įsispraudžia viena į kitą. Trečia – tokio tipo ričių stabdžiai retai kada būna labai „jautrūs“. Na ir ketvirta – dažnai uždaro tipo neinercinės ritės būna lėto perdavimo, siekiančio vos 3,9 : 1.

Tai kurgi jas, galų gale, panaudoti?

JAV tokio tipo ritės naudoja jaunieji žvejai. Jomis lengva išmokti naudotis, todėl pirmuosius žingsnius žūklės pasaulyje pradedantys meškeriotojai jas išties mėgsta.

Ūkanotame Albione vis dar yra žvejų, mėgstančių uždaro tipo neinecinėmis ritėmis žvejoti palaidynėmis upėje. Dėl paprastos valo paleidimo konstrukcijos, tokio tipo ritele itin patogu prilaikyti valą, leidžiant plūdei tai sustoti, tai vėl plaukti su srove. O pamačius kibimą, galima staigiai pakirsti, nes nesant ritės lankelio, neprarandamas itin svarbus momentas – tarp laisvo ir jau įtempto valo.

Kurgi galėtumėme tokias rites panaudoti Lietuvoje? Turbūt taip pat kaip anglai – meškeriojant palaidynės būdu upėse. Na ir esant vėjuotam orui – stovinčiuose vandens telkiniuose gaudant su lengvomis plūdėmis nedideles žuvis.

Kablys.lt

+ Schema

„Jig Rig“ – vaistas nuo nekibos?

2020-01-06 10:39 Pasidalijimų 146

Karpom sliekus ir ne tik

2019-12-21 16:45 Pasidalijimų 12

Šeryklėlės žūklei „feeder‘iu“ iš toli

2019-12-01 18:40 Pasidalijimų 61 Komentarų 1

Dugninės viršūnėlės pasirinkimas

2019-11-17 14:15 Pasidalijimų 62 Komentarų 1

Ant kabliuko – batono išspauda

2019-11-29 11:11 Pasidalijimų 51 Komentarų 2

Kabliukai žūklei dugnine

2019-09-04 16:01 Pasidalijimų 4

Kabliukai žūklei plūdine

2019-08-31 15:45 Pasidalijimų 12