Ne visiems meškerės broliams patinka poledinė žūklė. Vieni mieliau šiltai sėdės ant sofos, nei varvins snarglį prie eketės. Bet kartais patogiai sėdėti ant sofutės ir žiūrėti, kaip meškerioja kiti atsibosta. Ir jeigu už lango dar ne atodrėkis ir užmesti kokį masalėką kokiam nors upės dubury nelabai pavyks, tada pats metas atlikti žvejybos įrankių reviziją! Lietuvių patarlė byloja – „Ratus ruošk žiemą, roges – vasarą“.

Ar suteptos jūsų ritės?

Taip, dar tikrai nevėlu paruošti jūsų darbščiuosius „malūnėlius“ šiltajam sezonui. Galite šį darbą patikėti meistrams arba jeigu jūsų ritės nėra „prifarširuotos“ moderniausių kosminių technologijų puikiausiai jas galite susitepti ir patys. Reiks tik specialiai žvejybinėms ritėms skirtų tepalų (tiršto ir skysto) bei kelių buityje randamų įrankių: keleto atsuktuvų ir raktų. Pasižvalgę po „YouTube“ kanalą ir pasimokę iš „patyrusiųjų“ arba tiesiog atidžiai išsinagrinėję ritės instrukciją, manau tikrai nesunkiai paruošite ritelę naujam sezonui.

Pagrindiniai įrankiai reikalingi ričių sutepimui
Pagrindiniai įrankiai reikalingi ričių sutepimui
© Matas Jonaitis

Paminėsiu tik, kad senam tepalui iš ritės išvalyti puikiai tiks senas dantų šepetukas ir spiritas, o skystasis tepalas pravartus bus visoms judančioms ritės detalėms, išskyrus krumpliaračius ir dantračius. Jų sutepimui prireiks tirštos „alyvos“. Ir dar, atidarę pagrindinį ritęs mechanizmą – būtinai pažymėkite dantračių sukibimo vietą, taip išvengsite atsiradusių keistų garsų, ritę sutepus ir iš naujo surinkus.

Nepamirškite pažymėti pagrindinės pavaros krumpliaračių sukibimo vietos
Nepamirškite pažymėti pagrindinės pavaros krumpliaračių sukibimo vietos
© Matas Jonaitis

Kaip „laikosi“ jūsų valai?

Senus, ant ričių esančius, monofilamentinius valus, prieš naująjį sezoną tikrai derėtų pasikeisti. Fluorokarboniniai valai nėra tokie „pavaldūs laikui“, tačiau juos taip pat vertėtų peržiūrėti. Jei yra matomų nusidėvėjimo žymių pvz., sušerpetojęs ar susigarankščiavęs paviršius, galima valą tiesiog persukti kitu galu, ir turėsite, faktiškai naują gyslelę. Panašiai galima „atnaujinti“ ir pintus, ričių būgneliuose susuktus, valus.

Muselei žūklei skirti valai taip pat reikalauja šiek tiek priežiūros. Jei muselinių šniūrių nenuvalėte rudenį, pats metas tai padaryti dabar. Paimkite tris plačius indus. Į pirmą įpilkite muiluoto (tokiam „pagaminti“ puikiai tinka lašas indų plovimo skysčio), į antrą – švaraus vandens, o trečią palikite tuščią.

Išvynioję iš ritės valą, pirmiausia jį palaikykite inde su muiluotu vandeniu, paskui tarp pirštų laikydami skudurėlį, perbraukite juo valą, ir po truputį, atkarpomis perkelkite valą iš muiluoto į švaraus vandens indą. Šniūrą vėl atkarpomis po truputį perdėkite į tuščią indą, prieš tai visą perbraukdami sausu skudurėliu, ir jei norite, galite sutepti kokiu nors specialiai museliniams valams skirtu tepalu.

Muselinio valo priežiūra
Muselinio valo priežiūra
© Matas Jonaitis

Ar aštrūs jūsų masalų kabliukai?

Meškeriotojai nustemba, tačiau dažnai, dėl daugybės atsikabinusių, nusipurčiusių žuvų, būna kalti būtent „buki“ kabliukai. Todėl peržiūrėkite savo blizgių, voblerių, sukriukių, dirbtinių muselių, galvakablių kabliukus. Ne itin aštrius – pagaląskite, deimantine ar kita panašaus tipo dilde, o visai atšipusius – pakeiskite.

Pieš pirkdami naujus trišakius savo masalams pagalvokite, ar jie jums tikrai reikalingi? Vienšakiai kabliukai žuvį „laikys“ geriau, o į kliuvinius kibs mažiau. Be to, jei vadovaujatės principu „Pagavai – paleisk“ ir žuvį žalosite mažiau.

Susiruošus į upėtakių ar kiršlių žūklę primygtinai reikėtų naudoti ne tik aštrius vienšakius, bet ir kabliukus be užkarpėlių. Ir tikrai nereikia ieškoti specialių kabliukų, tiesiog plokščiosiomis replėmis užspauskite paprasto „kukio“ (taip kabliuką vadiną sūduviai) užkarpėlę.

Kablys.lt

+ Schema

„Jig Rig“ – vaistas nuo nekibos?

2020-01-06 10:39 Pasidalijimų 146

Karpom sliekus ir ne tik

2019-12-21 16:45 Pasidalijimų 12

Šeryklėlės žūklei „feeder‘iu“ iš toli

2019-12-01 18:40 Pasidalijimų 61 Komentarų 1

Dugninės viršūnėlės pasirinkimas

2019-11-17 14:15 Pasidalijimų 62 Komentarų 1

Ant kabliuko – batono išspauda

2019-11-29 11:11 Pasidalijimų 51 Komentarų 2

Kabliukai žūklei dugnine

2019-09-04 16:01 Pasidalijimų 4

Kabliukai žūklei plūdine

2019-08-31 15:45 Pasidalijimų 12