Kam nepavyko praėjusį rudenį ar šį pavasarį pagauti upių „valdovų“, lašišos ar šlakio, gėluose vandenyse, gali pabadyti šiuo metu juos sumeškerioti nuo Baltijos jūros pakrantės. Kaip tai padaryti, paklausėme ne vienerius metus Baltijos jūroje gaudantį pamario krašto spiningautoją ir muselininką Martyną Mančą.

Martynai, ką reikia žinoti prieš brendant į Baltijos jūros bangas?

Visų pirma, reikia tinkamai apsirengti. Balandžio mėnesį Baltijos jūros vanduo būna šaltas, todėl tinkamiausias pasirinkimas būtų neopreninės bridkelnės. Galima bandyti bristi ir su „kvėpuojančiomis“ bridkelnėmis, tačiau teks rengtis daugybę sluoksnių, norint atitolinti šaltą jūros vandenį nuo savo kūno.

Kokius įrankius rinktis šlakių ir lašišų žūklei nuo Baltijos priekrantės?

Galingus. Spiningo kotas turi siekti bent jau 3 m, ir leisti nusviesti 30 g sveriantį masalą toli į horizontą. Valai taip pat parenkami atitinkami. Jeigu ruošiatės žvejoti pintu valu, jis turi būti #1–#1,2 matmens, pagal Japonišką klasifikaciją (0,16–0,18 mm). Jei mėgstate meškerioti monofilamentiniu ar fluorokarboniniu valu, jis turi būti 0,28–0,30 mm skersmens. Verta paminėti, kad žvejojant pintuku, ne prošal būtų tarp masalo ir pagrindinio valo dėti storesnio fluorokarbono atkarpą.

„Aisės“ blizgė „Nida“ ir netikėtas laimikis - otas
„Aisės“ blizgė „Nida“ ir netikėtas laimikis - otas
© Asmeninio albumo nuotr.

Kokius masalus siūlyti jūroje plaukiojantiems lašišai ir šlakiui?

Tai jau išeina, kad be specialios formos blizgių, daugiau kažką „pasiūsti“ į žalsvus melsvus Baltijos horizontus nelabai pavyks. Iš mano praktikos geriausiai tam tinka Lietuvoje gaminamos „Aisės“ blizgės. Toliausiai metasi ir labiausiai lašišas ir šlakius vilioja pailgos formos, koncentruotą svorį korpuso gale turinčios blizgės. Iš „Aisės“ siūlomo asortimento, dažniausiai naudoju modelius „Nida“ ir „Žilvinas“, sveriančius 28 – 30 g.

Blizgės lašišoms ir šlakiams gaudyti
Blizgės lašišoms ir šlakiams gaudyti
© Asmeninio albumo nuotr.

O kaip su spalvomis?

Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad kažokių išskirtinių masalo spalvų žvejojant lašišas ir šlakius Baltijos priekrantėje nenaudoju. Dažniausiai meškeriojama klasikinėmis sidabro, vario ar šių spalvų kombinacijas turinčiomis blizgėmis. Gal tik kai prie Baltijos krantų pasirodo vėjažuvės, tada jas geriau vilioja ryškesnių spalvų blizgės.

Blizgės lašišoms ir šlakiams gaudyti
Blizgės lašišoms ir šlakiams gaudyti
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip reikia vesti blizgę Baltijoje, norint suvilioti karališkas žuvis?

Jei nematote jokių lašišos ar šlakio buvimo ženklų jūros paviršiuje, tada stenkitės masalą traukti nuo pusės esamo gylio. Jeigu pastebėjote vadinamus „išėjimus“, panašius į rodomus šių žuvų upėse, tada bandykite traukti masalą netoli vandens paviršiaus.

Ryškesne blizge susigundęs Baltijos jūros šlakis
Ryškesne blizge susigundęs Baltijos jūros šlakis
© Asmeninio albumo nuotr.

Kur ieškoti lašišos ir šlakio Baltijos jūroje?

Jeigu ketinate žvejoti Klaipėdos pusėje, geriausiai ieškoti akmenų sangrūdų ir pagilėjimų. Jeigu Kuršių Nerijoje – teks ieškoti gilesnių duobių. Jas lengviausia aptikti užlipus ant kopų ir stebint jūros plotus. Tamsūs pagilėjimai ar vietos, kur lūžta bangos – dažniausiai ir bus lašišų ir šlakių maitinimosi plotai. Geriausia perbristi vadinamą pirmą jūros pagilėjimo slenkstį ir žvejoti ties antru.

Taip pat patariu ilgai neužsistovėti vienoje vietoje. Geriau daugiau pasivaikščioti jūros pakrante ir paieškoti žuvies.

Žvejyba įsibridus Baltijos jūros priekrantėje
Žvejyba įsibridus Baltijos jūros priekrantėje
© Asmeninio albumo nuotr.

Kiek žinau, Martynai, yra dar viena problema, susijusi su lašišų ir šlakių žūkle Baltijos priekrantėje?

Tikrai taip. Tai – žvejų verslininkų tinklai. Kartais norint pažvejoti perspektyvioje vietoje reikia vos ne perbristi sustatytus tinklus. Tai ypač pastebima Kuršių Nerijoje.

Dėkojame Martynui ir linkime gero žvejybos sezono ir daug įspūdingų laimikių!

Kablys.lt

(Ne) populiariosios senvagės ir kanalai

2020-01-07 11:26 Pasidalijimų 45 Komentarų 1

Upės „atsidarė“! Ką jose meškerioti?

2020-01-03 10:08 Pasidalijimų 88
+ Schema

Žūklė mažoje upėje žiemą – kuo ir ką gaudyti

2019-12-26 18:30 Pasidalijimų 267 Komentarų 3

Lynai ir komercinei žūklei skirti tvenkiniai

2019-06-18 10:17 Pasidalijimų 133 Komentarų 1